Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie

Programy profilaktyczne


Zasady uczestnictwa w Programie Profilaktycznym Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.


 • Etap podstawowy : mammografia
  Kobiety w wieku 50-69 lat (rocznikowo), które nie wykonały badania w ciągu ostatnich 2 lat oraz kobiety, które w 2005 roku otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy od dnia jego otrzymania. Nie jest wymagane skierowanie.  Rzęsistkowica

  choroby-weneryczne.pl/rzesistkowica.html

  Lecz schorzenie narządów płciowych dokładnie i efektywnie!  Valtrex

  choroby-weneryczne.pl/valtrex.html

  Opryszczka twarzowa lub w strefach intymnych? Usuń szybko i efektywnie!


  Etap pogłębiony: USG i biopsja
  Kobiety z nieprawidłowym wynikiem badania mammograficznego są kierowane na pogłębioną diagnostykę, która może obejmować: USG piersi, biopsję oraz ocenę mikroskopową materiału.

  Objawy, których nie wolno ignorować!

  - opory patologiczne
  Objawem, który najczęściej budzi niepokój lekarza a także, który najczęściej jest przyczyną obaw pacjentek i, który jest najczęstszą przyczyną zgłoszenia się do lekarza jest opór, czyli guz. Przyczyny pojawienia się guza mogą być różne i nie muszą oznaczać nowotworu, nie mogą być jednak zignorowane.

  - kontrola węzłów chłonnych
  Węzeł, który jest powiększony, twardy od 5-6 tyg. lub powiększony powyżej 2 cm wymaga wykonania biopsji nawet, gdy obraz mammograficzne i USG nie wzbudzają podejrzeń.

  - wydzielina z brodawki
  Każda wydzielina z piersi (wydzielina krwista, surowicza, zielonkawa, mleczna) poza okresem karmienia powinna być przedmiotem wnikliwej diagnostyki.

  - mastalgia
  Dość częstym objawem (45-85 % wszystkich zgłoszeń do poradni) jest mastalgia, czyli ból piersi dotyczący całego gruczołu, określonej okolicy bądź tylko punktowy.
 • Pytania które są najczęściej zadawane...
 • Co to jest badanie przesiewowe?
  •    Badanie przesiewowe piersi (mammografia) to badanie radiologiczne piersi.
  •    Badanie przesiewowe może wykazać raka we wczesnych stadiach rozwoju, kiedy jest on zbyt mały aby lekarz lub Ty mogli go zobaczyć czy wyczuć.
  •    Badanie trwa kilka minut i wymaga użycia bardzo niewielkiej dawki promieniowania, tak więc ryzyko dla zdrowia jest znikome.
  •    Wizyta zajmuje około 15 minut

  Dlaczego potrzebuję zbadać swoje piersi?
  •    Jedna kobieta z dziewięciu w ciągu swojego życia zachoruje na raka sutka. Ten rak jest częściej spotykany u kobiet w wieku ponad 50 lat. Badanie przesiewowe piersi może dopomóc przy wykryciu małych zmian w piersi przed wystąpieniem innych oznak czy symptomów. Jeżeli zmiany zostaną odkryte we wczesnych stadiach, istnieje pewna szansa pełnego powrotu do zdrowia.

  Famvir
  Zlikwiduj przykrą opryszczkę narządów płciowych i korzystaj znów z życia!
  choroby-weneryczne.pl/famvir.html
  Sildenafil
  Nie pozwól aby problemy z potencją Cie zatrzymywały - ciesz się życiem już dziś!
  eimpotencja.pl/sildenafil.html
  Co dokładnie ma miejsce podczas badania piersi?
  •    Kiedy przyjdziesz, prosimy się czuć swobodnie i zadać wszystkie interesujące Cię pytania na temat badania przesiewowego piersi.
  •    Kiedy się rozbierzesz, będziesz gotowa i zrelaksowana, specjalista-kobieta zespołu badań, wyjaśni Ci co to jest mammografia i poprosi Cię o wypełnienie ankiety. Mammografia trwa kilka minut, Twoje piersi są pod naciskiem pomiędzy dwoma płytami przez kilka sekund każda. Nie ma żadnych wskazań, że taka procedura powoduje uszkodzenie lub chorobę piersi.

  Czy badanie powoduje ból?
  •    Niektóre kobiety postrzegają mammografię jako nieprzyjemne badanie, a niektóre jako bolesne. Jeżeli odczujesz ból to będzie to trwało tylko przez kilka sekund, chociaż może trwać dłużej u nieznacznej ilości kobiet.

  Kiedy otrzymam rezultaty?
  •    Po ukończeniu mammografii specjalista-kobieta zespołu badawczego powie Ci jak, i ewentualnie kiedy otrzymasz rezultat badania. Badanie jest oceniane przez zespół lekarzy radiologów specjalnie w tym celu przeszkolonych. Badanie przesiewowe piersi wymaga od lekarzy radiologów specjalistycznej wiedzy i umiejętności którą nie wszyscy radiolodzy posiadają.

  Co oznacza ponowne wezwanie?
  •    Niektóre kobiety (przykładowo jedna z 20) zostaną wezwane ponownie, ponieważ ich zdjęcie rentgenowskie wskazuje, iż konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. Prosimy się nie dziwić, że jeżeli zapraszamy kogoś ponownie, a badanie nie wykaże, żadnych zmian. Większość kobiet nie będzie miało żadnych problemów, i zostanie zaproszona na ponowne rutynowe badanie w okresie wyznaczonym przez lekarza.

  Co będzie jeśli będę wymagać leczenia?
  •    Jeżeli zostaniesz wezwana i potrzebujesz leczenia zespół się Tobą zajmie. Zapewnią, że zawsze otrzymasz najlepszą opiekę i leczenie.
  •    Nie musisz brać udziału w żadnym leczeniu które zaproponujemy.

  Na ile niezawodne jest badanie przesiewowe piersi?

  •    Mammografia jest najbardziej niezawodną metodą wykrywania raka sutka, ale tak jak inne badania przesiewowe nie jest nieomylna.

  Czy badanie przesiewowe zapobiega rakowi?
  •    Nie, badanie przesiewowe jedynie dopomaga w ustaleniu pojawienia się raka sutka, który już tam jest. Musisz sobie zdawać sprawę, że rak sutka może pojawić się w każdej chwili. Niektóre kobiety mogą zachorować na raka sutka przed pierwszą mammografią lub pomiędzy nimi.

  Co się stanie z moim zdjęciem rentgenowskim?
  •    Ośrodek badań przesiewowych piersi zachowa Twój mammogram przez dziesięć lat. W ten sposób możemy porównać najnowszy mammogram z wcześniejszymi.
  •    Na specjalne, pisemne życzenie pacjentki, wysyłamy mammogram do domu.

KONTAKT

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie

adres - ul. Strzałowska 22 Szczecin 71-730

centrala - 091 42 51 410

www - www.onkologia.szczecin.pl

email - szpital@onkologia.szczecin.pl

sprawy dotyczące strony internetowej - wojtek@onkologia.szczecin.pl

WAŻNIEJSZE TELEFONY

 • Centrala
  091-42-51-410
  Dyrektor Naczelny
  091-42-51-409
  Sekretariat
  091-42-51-409
  Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa
  091-42-51-402
  Z-ca Dyrektora ds. eksploatacyjno-administracyjnych
  091-42-51-403
  Naczelna Pielęgniarka
  091-42-51-404

ODDZIAŁY

Oddział Kliniczny Radioterapii
Oddział kliniczny onkologii
Oddział chirurgii onkologicznej
Pracownia fizyki medycznej
Pracownia diagnostyki obrazowej
Pracownia histopatologii
Poradnia onkologiczna